Akumulatory Ni-MH 8,4V

Akumulatory niklowo-wodorkowe 8,4V w obudowie charakterystycznej dla baterii 9V – najtańsze źródło pojedynczych ogniw Ni-MH o pojemności rzędu 200mAh (7 sztuk na akumulator), do wykorzystania na przykład w lampkach solarnych.

Zdjęcie

Naklejka akumulatora "everActive" z Allegro. Sprzedawca na Allegro napisał, że pojemność tego akumulatora wynosi 250mAh, tymczasem z naklejki (i opakowania) wynika, że 250 to nazwa modelu, a sam akumulator ma mieć min. 200mAh. Na razie nie mierzyłem rzeczywistej pojemności tych ogniw.

Uzupełnienie: zmierzyłem pojemność jednej sztuki. Wyszła 197mAh bez formowania.

Warto zauważyć oznaczenie "6F22", oznaczające baterię cynkowo-węglową (6 prostopadłościennych ogniw F22) w takiej obudowie, nie mającą żadnego związku z akumulatorem Ni-MH, ale zapewne kojarzoną przez konsumentów. (Bateria alkaliczna ma zazwyczaj symbol 6LR61 – 6 cylindrycznych ogniw LR61, choć nie wszystkie modele alkaliczne składają się z ogniw cylindrycznych – i pojemność znacznie większą niż 6F22.) Nie wiem natomiast, czy oznaczenie HRL22 (czemu bez 7 na początku?) jest poprawne.

Zdjęcie

Wnętrze akumulatorka.

Zdjęcie

Pojedyncze ogniwa. Koszulki termokurczliwe są nałożone dość niestarannie, białe elementy mające osłaniać miejsce połączenia kontaktu ujemnego i dodatniego (uszczelkę) w niektórych ogniwach w ogóle nie są trzymane przez termokurcz i spadają.

Zdjęcie

Wnętrze akumulatorka 200mAh Tronic (z Lidla). Ogniwa mają wyraźnie mniejszą objętość od tych z akumulatora "everActive", w obudowie jest sporo wolnego miejsca. Nie posiadają one też żadnych elementów, które je osłaniają – ani termokurczy, ani "pierścionków" wokół kontaktu dodatniego. Całą izolację zapewnia plastikowy korpus o odpowiednim kształcie. Blaszki łączące ogniwa dają się lutować, ale nie wszystkie – wyjątkiem jest ta długa, łącząca dwie przeciwległe strony pakietu, wykonana prawdopodobnie ze stali nierdzewnej. Może pełni ona też funkcję bezpiecznika, przepalając sie na przewężeniu?

Zdjęcie

Pojedyncze ogniwa z akumulatora Tronic, zabezpieczone przed zwarciami (na skutek kontaktu z dowolnym metalowym przedmiotem, najprędzej drugim ogniwem) za pomocą standardowych koszulek termokurczliwych. Zmierzona pojemność jednego z ogniw to 170mAh (zapewne byłoby więcej po przeprowadzeniu procesu "formowania").