3p3, czyli kondensatory przewlekane

(THT) na bazie komponentów SMD.

Podczas prac przy starych odbiornikach radiowych, a szczególnie przy przestrajaniu zakresu UKF z systemu OIRT na CCIR, przydają się kondensatory ceramiczne o różnych, niewielkich wartościach. Z racji projektów, które zazwyczaj realizuję, dysponuję dosyć szerokim zakresem pojemności kondensatorów w obudowach SMD (głównie 0805). Przewlekane w moich zapasach pochodzą co najwyżej z demontażu złomu wiele lat temu, i często brakuje niezbędnych wartości, a ich sprawność jest wątpliwa.

Oczywiście da się zamontować elementy przeznaczone do montażu powierzchniowego na płytce odbiornika, ale wygląda to co najmniej dziwnie, i może zaskoczyć i zdezorientować jakiegoś przyszłego serwisanta. Ponadto, płyty starych odbiorników często się znacząco wyginają mimo ich montażu zgodnie z technologią producenta, co grozi popękaniem tak przylutowanych kondensatorów.

Wpadłem na pomysł, aby na bazie posiadanych kondensatorów 0805 wykonać elementy przewlekane, które dałoby się wlutować do płytki bez żadnych kombinacji. Kolejne kroki pokazałem na zdjęciach poniżej.

W pierwszej kolejności lutuję do elementów druty miedziane (pozyskane ze skrętki komputerowej - przewód CAT5E), które posłużą następnie za wyprowadzenia. Po przylutowaniu, przyklejam elementy do kartki papieru z zapisanymi wartościami (aby ich nie pomieszać). Potem elementy należy umyć z resztek topnika, na przykład rozpuszczalnikiem MEK.

Zdjęcie

W następnej kolejności kondensatory smaruję klejem epoksydowym, przeznaczonym do klejenia komponentów SMD do płytek podczas ich montażu – charakterystyczna czerwona masa znana z fabrycznych obwodów drukowanych. Korzystam z przeterminowanego kleju Loctite 3616, ale z pewnością na jakimś z chińskich serwisów da się kupić odpowiednik tańszy i w mniejszych opakowaniach.

Zdjęcie

Świeża masa ma kolor jasnoczerwony. Klej jest jednoskładnikowy, i utwardza się go w wysokiej temperaturze. W gorącym powietrzu przy nastawie 250°C wystarczy około 30 sekund. Po utwardzeniu substancja znacznie ciemnieje, robi się niemal czarna. Utrudnia to czytelne oznakowanie komponentów permanentnym cienkopisem. Na zdjęciu użyty kolor zielony. Jaśniejszego nie posiadam – a może zakup byłby dobrym pomysłem?

Zdjęcie

Gotowe kondensatory zamontowane na płytce odbiornika. Wszystkie działają.

Zdjęcie