Przyrząd jest przeznaczony do pomocy przy strojeniu głowic odbiorników FM po naprawie, długim przechowywaniu, lub też przestrojeniu ze "starego" pasma OIRT 65-72MHz.
Urządzenie nie zawiera w sobie żadnych wykonanych przeze mnie modułów elektronicznych – wszystkie były gotowe. Wskaźnika używa się, zbliżając jego sondę indukcyjną do cewki heterodyny w odbiorniku. Heterodyna typowego radia FM wytwarza sygnał o częstotliwości większej o 10,7MHz od częstotliwości stacji odbieranej, zatem wskaźnik od zmierzonej częstotliwości musi taką wartość odjąć. Użyty układ scalony realizuje to automatycznie.
Wspomniany układ jest najważniejszym elementem wskaźnika. Wykorzystałem tutaj LC7265. Układ ten był stosowany przez producentów odbiorników radiowych do realizacji funkcji nowoczesnego wówczas cyfrowego odczytu częstotliwości. Obsługuje także AM, ale nie użyłem tej funkcjonalności w swoim urządzeniu. Układ LC7265 współpracuje z wyświetlaczem LED, i potrzebuje pomocniczego preskalera LB3500. Wszystkie te elementy, wraz z pasującymi płytkami drukowanymi, zostały pozyskane ze starego, niesprawnego radioodtwarzacza samochodowego produkcji niemieckiej (brak oznaczeń producenta na panelu – tak zwane "No Name").
Układ scalony wskaźnika wymaga zasilania napięciem +5V. Do celu uzyskania tego napięcia producent radia zastosował stabilizator typu 7805. Moje jedyne przeróbki oryginalnej płytki to usunięcie tego stabilizatora, i odłączenie przełącznika AM/FM. Urządzenie jest zasilane z pojedynczego akumulatora Li-ion. Jako, że napięcie takiego ogniwa zmnienia się w granicach od 3 do 4,2V, należało użyć przetwornicy. Wykorzystałem popularny dawniej adapter Nokia CA-146C, a właściwie płytkę pochodzącą z takiego adaptera. Ostatnim elementem jest moduł nadzorujący ładowanie ogniwa i zabezpieczający to ogniwo, oparty o układy TC4056A i DW01, taki sam, jak w opisywanym uprzednio testerze akustycznym. Zasilanie urządzenia załączane jest zwykłym przełącznikiem kołyskowym wpiętym między "+" akumulatora, a moduł przetwornicy.
Projekt obudowy wykonałem w programie FreeCAD i jest nieco bardziej udany od poprzedniego. Na końcu załączam niezbędne pliki.
Nieatrakcyjny wygląd płyty dolnej i górnej obudowy, który pojawił się w poprzednim projekcie, w dużym stopniu wyeliminowałem, zmieniając sposób klejenia obudowy do szklanego stolika drukarki. Tym razem używam kleju do drewna firmy "Pattex" (jest to to samo, co popularny "Wikol"), rozsmarowanego cienką warstwą na szybie. Klej ten niemal nie zużywa się – od kilku miesięcy nie był wymieniany, bez znaczącego negatywnego wpływu na jakość detali.
Widok urządzenia z góry i z przodu. Wartość wskazywana około 176MHz występuje, gdy na wejściu przyrządu nie ma sygnału. Jest to cecha układu LC7265, i nie można jej w rozsądny sposób wyeliminować.
Sonda indukcyjna do sprzęgania wskaźnika z serwisowanym odbiornikiem. Kilka zwojów izolowanego przewodu.
Prawa ścianka z gniazdem ładowania
Tylna ścianka ze wskaźnikami ładowania. Lewa dioda świeci na czerwono, gdy ładowanie trwa, natomiast prawa na niebiesko, gdy już się zakończyło.
Urządzenie współpracujące z tunerem produkcji UNITRA-DIORA, dostrojonym do 95,2MHz.
Wnętrze urządzenia. Klejem użytym do elementów, które nie są przykręcone, jest silikon neutralny. Na czas wiązania silikonu elementy są zabezpieczone przed przemieszczeniem za pomocą taśmy dwustronnej. Płytka wyświetlacza jest mocowana "na wcisk", a płytka układów scalonych przykręcona z użyciem oryginalnych otworów montażowych.
Lewy tylny róg – moduł przetwornicy CA-146C (pozbawiony szeregowych diod na wejściu, aby obniżyć straty).
Prawy tylny róg – moduł kontroli ładowania i zabezpieczenia akumulatora. Dwa światłowody, wykonane z kawałków pręta PMMA o średnicy 3mm, zapewniają dobrą widoczność diod świecących na panelu.
Projekt obudowy (FreeCAD)
Obudowa – część dolna (STL)
Obudowa – część górna (STL)
Gniazdo na wkręt mocujący pokrywę górną (FreeCAD)
Gniazdo na wkręt mocujący pokrywę górną (STL – potrzebne 4 sztuki)